Stowarzyszenie BONITUM

POMOC OSOBOM

Niepełnosprawnym Intelektualnie

Aleksandra Ciechanowicz

Nazywam się Aleksandra Ciechanowicz i jestem mamą Hani. Dla Stowarzyszenia pełnię rolę prezesa.

🔶 Mam przyjemność opowiedzieć nie o sobie a o miejscu, które jest inspirowane własnym doświadczeniem, potrzebą, koniecznością i determinacja. Miejscu, które zapewnia naszym dzieciom poczucie wartości, przynależności, bezpieczeństwa. Daje im możliwość spotkania z samodzielnym życiem, podejmowania decyzji, rozwoju, spotkania przyjaciół i pierwszych miłości. Jest spełnieniem moich marzeń, a takie ma chyba każdy z rodziców dziecka niepełnosprawnego, niezależnie od choroby.

Mam w życiu ogromnie dużo szczęścia, bo na swej drodze spotkałam ludzi, którzy dali mi ogrom wsparcia. Dotyczy to zarówno najbliższej rodziny, przyjaciół i znajomych, ale też obcych, którzy nie bali się podjąć wyzwania. Dali szanse mojej córce Hani i mojej rodzinie.

Dziś jest samodzielną, radosną osobą mająca swoje sukcesy sportowe i zawodowe. Śmiejemy się z mężem, że pracuje w korporacji na zmywaku, ale jesteśmy ogromnie z Niej dumni.

Obserwując ścieżkę życia moje córki, ciągle uczę się pomagać, kiedy mnie potrzebuje, chronić na tyle na ile mi pozwoli. Chcę by miała szanse…

Chcę też by taką szanse miały inne dzieci, dorośli już ludzie z własnymi pragnieniami i potrzebami. Lękami przed otaczającym ich światem dla wielu może nawet nieznanym, zamkniętym i okrutnym. Chcę by się doskonalili, realizowali pasje i popełniali błędy.

Poza tym lubię gotować i przyjmować gości w swoim domu, podróżować, jeździć na nartach, czytać kilka książek jednocześnie.

Jako choleryczka muszę mieć natychmiast, zaraz, już i niestety ciężko znoszę porażki. Pomimo tego da się ze mną współpracować, chyba? 😜

Patrycja Urbanowicz
Nazywam się Patrycja Pliszka. W Bonitum pracuję jako asystent wychowawcy. 🔶 Ukończyłam studia pierwszego stopnia na kierunku fizjoterapia Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Do moich obowiązków w ŚDS należy pomoc wychowawcy, współprowadzenie zajęć terapeutycznych oraz szeroko pojęta opieka nad uczestnikami. Wcześniejsze doświadczenia zawodowe, jakim była praca terapeuty zajęciowego w Stowarzyszeniu PSONI w Policach pozwoliła mi odnaleźć się w nowym miejscu. Moją mocną stroną są ogromne pokłady cierpliwości, które są bardzo ważne w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Chętnie angażuje się w zajęcia arteterapii oraz zajęcia kulinarne, szczególnie te słodkie, które prywatnie są moim hobby.
Ewelina Sporek
Cześć! Z tej strony Ewelina Sporek. W Bonitum jestem jednym z wychowawców. 🔶 Ukończyłam pedagogikę opiekuńczo - wychowawczą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu. Studia magisterskie kontynuowałam na kierunku poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Choć po ukończeniu studiów pracowałam w zupełnie innej branży, kontakt z drugim człowiekiem nauczył mnie indywidualnego podejścia do każdego przypadku, co można doskonale przełożyć na pracę z uczestnikami Bonitum. Od 1,5 roku jestem mamą małego Sebastiana. Do tej pory to syn pochłaniał lwią część mojej uwagi. Teraz na nowo uczę się zarządzać swoim czasem. Macierzyństwo dało mi szansę zdobycia wielu cennych doświadczeń, które przydają się w najmniej oczekiwanych momentach mojej pracy w Bonitum. To właśnie moje dziecko spowodowało, że przewartościowałam swoje życie i postanowiłam poświęcić się pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Był to strzał w dziesiątkę. Lubię swoją pracę i to, co robię. Współpraca z uczestnikami daje mi wiele radości i satysfakcji :)
Robert Ruszczak
Nazywam się Robert Ruszczak, jestem muzykoterapeutą. W ŚDS Bonitum prowadzę zajęcia umuzykalniające, ale również (a może przede wszystkim) rozweselające, rozluźniające, relaksujące, dające przyjemność i utrwalające relacje oraz łagodzące obyczaje. 🔷 Mam wykształcenie wyższe magisterskie (filologia słowiańska) oraz podyplomowe (pedagogika opiekuńczo wychowawcza, pedagogika lecznicza, sztuka). Moje doświadczenia łączące się z obecnie wykonywaną pracą w Bonitum to: - praca na stanowisku wychowawcy w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, - praca na stanowisku pedagoga w placówkach oświatowych (także szkole specjalnej) oraz w mieszkaniach usamodzielniających dla osób niepełnosprawnych w Fundacji L`Arche, - prowadzenie zespołów muzycznych (gran na akordeonie, gitarze, fletach, mandolinie itp.) Moje najmocniejsze strony (wg mnie wiec opinia dość mocno subiektywna) to empatia, otwartość, radość życia i nieustanne poszukiwanie sensu.
Piotr Kopko
Nazywam się Piotr Kopko, jestem terapeutą w trakcie certyfikacji, pedagogiem socjoterapeutą, W Bonitum natomiast jestem jednym z wychowawców. 🔷 Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu oraz Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w placówkach opiekuńczo wychowawczych: Towarzystwa Nasz Dom, Wrocławskim Centrum Wychowania. Placówkach opiekuńczo wychowawczych typu socjalizacyjnego przy Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji. Sądzie Rejonowym we Wrocławiu – jako kurator społeczny. Izbie wytrzeźwień – podczas pracy z osobami uzależnionymi. W Ośrodku Profilaktyki Środowiskowej Praesterno we Wrocławiu. Podejmowałem się pracy z osobami wykluczonymi społecznie, osobami z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi. Pracy z rodzinami dysfunkcyjnymi jak i mającymi przejściowe problemy. Obecnie w Ośrodku Profilaktyki Środowiskowej Praesterno pracuję z młodzieżą i rodzinami terapeutycznie w kontakcie indywidualnym oraz prowadzę grupy terapeutyczne i socjoterapeutyczne. 🔷 Moim głównym zadaniem są obecnie zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy Bonitum gdzie zajmuję się osobami dorosłymi niepełnosprawnymi intelektualnie, które ukończyły etap edukacyjny. Prowadzę warsztat terapii zajęciowej gdzie uczestnicy usprawniają swoje zdolności oraz uczą się nowych form pracy. Często majsterkujemy, nadajemy nowe życie starym bezużytecznym przedmiotom. Prowadzę trening usamodzielnienia, trening finansowy, trening gospodarstwa domowego, trening czystości i dbałości o wygląd, trening kulinarny. Planujemy wolny czas – gry, zabawy, wyjścia. Staram się zarażać uczestników swoimi pasjami, jakimi są wędkarstwo, turystyka, survival czy jazda na rowerze.